Hry

bez preháňania, každý sa rád zahrá

Hry «« Zobraziť hru

Medal of Honor

Žáner: Akcia
Umiestnenie: pc 20 až pc 40
Po prvýkrát počas svojej desaťročnej histórie opustí hra Medal of Honor scénu 2. svetovej vojny a privedie Vás do vojnového konfliktom sužovaného Afghánistanu. S dejom, zasadeným do nehostinného a brutálneho prostredia, Medal of Honor odhalí poslanie elitného amerického vojaka, v americkej armáde označovaného ako Tier 1 Operator. Ide o úplnú elitu US Army, ktorá pod priamym velením National Command Authority vykonává strategické úlohy najvyššej priority. Na pozadí súčasných vojenských operácií hra detailne ukáže jeho vôľu, spôsob premýšľania a nekompromisnú profesionalitu.

11 rokov a 15 hier. Taká je aktuálna štatistika série Medal of Honor, ktorej sa začína reštart. Nová doba posúva sériu vpred do aktuálnej doby. Po 14 hrách v druhej svetovej vojne to už jednoducho chcelo zmenu a tá práve nadišla. Aj keď je možno až príliš kontroverzná. Autori totiž novú hru posunuli do aktuálneho konfliktu v Afganistane, na ktorý sú hlavne Američania citliví. Talibanci zabíjajú synov a otcov rodín a zrazu im americká firma umožní zahrať v multiplayerových módoch za Taliban a zabíjať ich virtuálne znova. Nie je to síce nič nové a za teroristov sme už hrali veľakrát, ale téma výrazne rezonuje americkými médiami a dostala sa až do politických kruhov. EA to spravilo jednu veľkú službu a to masívnu reklamu, ale na druhej strane ju to stálo distribúciu hry na vojenských základniach po celom svete.

A to je škoda. Samotná kampaň hry je zameraná práve na hrdinstvo vojakov, ich oddanosť kamarátom a aj ich ťažkú situáciu, keď sa velitelia rozhodnú pre praktické alebo jednoduchšie riešenia namiesto toho, aby zachránili opustených mužov. Vojaci si to možno v službe nezahrajú, tí to majú na živo, ale zato všetci ostatní si môžu vyskúšať, aké to je byť priamo tam. Vyskúšať, aká je vojna v Afganistane a čo tam vojaci prežívajú. Kampaň vyrozpráva príbeh niekoľkých jednotiek zapojených do misií v Afganistane nasledujúcich útok na dvojičky. Žiaľ prepojení s pôvodom konfliktu je v príbehu minimálne, Usama sa ani nespomenie a všetko sa točí skôr okolo likvidovania nepriateľov a prežitia. Navyše osud vojakov navyše leží v rukách človeka vzdialeného tisíce kilometrov.

Na rozdiel od neho budú hráči priamo v teréne, priamo uprostred nepriateľského územia. Vychutnajú si rozsiahlu paletu prostredí a nádherné scenérie, ktoré táto krajina ponúka. Žiaľ nie sú tam na výlete. Taliban striehne za každým rohom, v každej jame a čaká kedy zaútočiť svojimi raketami a AKčkami. Oproti nim je palebná sila koalície rozmanitá, dopĺňa ju séria vozidiel závislých od typu vojakov, ktorých hráči preberú. Čakajú na nich špeciálne jednotky, pechota, piloti helikoptér. Pekná ponuka, ale žiaľ samotná lokalita konfliktu a snaha o reálne vyobrazenie vojny mu bráni stať sa atraktívnejším pre hráčov a dotiahnuť sa tak na popoulárnejší Call of Duty Modern Warfare. Ten je dizajnovaný v hollywoodskom štýle a rozmiestnený na rozmanitých lokalitách po celom svete. Tu hráči nájdu len Afganistan, ktorý má síce rôzne typy prostredí, ale celkovo je to len veľká pustatina.