Hry

bez preháňania, každý sa rád zahrá

Hry «« Zobraziť hru

Dead Space 2

Žáner: Akcia
Umiestnenie: pc 20 až pc 40
Desivo neživý. Taký je Dead Space 2, pokračovanie sci-fi hororu, ktorého predchádza reputácia a desí už len pri vyslovení jeho názvu. EA takmer zlomil krk, kreatívna sila pôvodných producentov opustila loď a história sa znovu opakuje. S hrou vychádza animovaný film, masívna podpora zo strany vydavateľa a nevyhnutný krok pre budovanie značky. Isaac Clarke však nepotrebuje žiadne tantiemy, po desivom zážitku na vesmírnej lodi USG Ishimura jeho myseľ ťažia nočné mory. Tam, kde sa prebudí, nemôže nik so zdravým rozumom existovať. A vy práve tu, na stanici Titan obiehajúcej orbitu Saturnu, začínate svoju cestu prežitia.

U Dead Space sa vyzdvihovala výnimočnú atmosféra a pekelne živá zvuková kulisa, neaplaudovalo sa iba za tieto vlastnosti, svoju rolu zohrala aj inakosť a akútny nedostatok sci-fi hororu, ak sa časom ohliadnete, tak zistíte, že pôvodný originál trpel mimoriadne neoriginálnym backtrackingom, ktorý ku koncu odkrýval schematickú stavbu, akoby ju majstri z Bungie dizajnovali. Dead Space 2 sa snaží zopakovať chybu predchodcu, ale len do momentu, kedy nezačne parodovať samú seba a po nastúpení do prepravného vlaku sa nezačnú diať podivné veci. Jednoducho, tú súpravu vozňov pošle hra do horúcich pekiel, aby hráč vedel, že sa nebude musieť dívať na absolútne žiadne loadingy medzi kapitolami.

Autorom sa podarilo eliminovať hluché miesta, zvýšila sa dynamika a s tým spojené vyššie tempo diktované dychtivým hľadaním odpovedí na kritickú situáciu, ktorá postihla Titan a mení jej obyvateľov na nekromorfov. Isaac si svoje musí odkrútiť sólo, ale už nie je typickým nemým hrdinom. Bola mu vtisnutá duša, jeho tvár sa objavuje častejšie v prestrihových scénach a teraz pozor, dokonca sa naučil hovoriť! Žiadne jednoduché vetné stavby, udržuje živú komunikáciu a neskĺzava do sentimentálnych monológov, čím dáva najavo svoju tvrdú odhodlanosť bojovať až do konca. Hráč sa vďaka tomu necíti byť jediným živým človekom, ktorý si dáva rozbitú mozaiku dohromady z audio nahrávok a nájdených dokumentov.

Presunom príbehu na obrovskú stanicu čelil Visceral Games jednému zásadnému problému, ako navodiť strach v interiéroch kolónie, ktorú obýva stovka ľudí? Riešenie bolo prostejšie, ako zhasnúť všade svetlá a nainštalovať stroboskopy. Prostredie je rovnako nebezpečné ako nekromorfi, ktorí medzi sebou privítali niekoľko nových prírastkov. Skôr než sa začneme venovať hnusu, nechutnej dekadencii a zla aplikovaného na nevinné telíčka detí, ktoré piskotom trhajú bubienky uší a hrdelný krik ich odprevádza aj na ceste z onoho sveta, keď okúsia slasť modrého lúča rezačky vo vašich rukách, je v Dead Space 2 svetlo, veľa svetla.

Musel som odrezať ruky aj nohy mojich kamarátov, aby som unikol

Relatívny pocit bezpečia umelé osvetlenie interiérov ponúkne iba raz, po prvom desivom zážitku s monštrom, ktoré ožije cestou k blikajúcemu predmetu položenom na pulte tesne pred obchodom, nebudete veriť ničomu. Stačí, ak sa započúvate v servisnom tuneli do okolitých ruchov, hlasného dýchania a šúchania tela s nohami niečoho, čo nemohlo byť ani človekom. Počas hrania máte konštantne pocit, že to môže na vás vyskočiť odkiaľkoľvek, pričom hra sa neunúva používať tradičné triky. Príde aj na ľakačky odzadu, predvídateľné situácie, no keď nadíde a môže to byť svojvoľné uvoľnenie zvierača vodných trysiek v strope, nebudete rozoberať existenciu skriptu, ale opatrný postup, ohromnú chuť prežiť a budete ďakovať, že oblek nie je nutné umývať zvnútra.

Isaac už vie, že najúčinnejšou formou likvidácie Nekromorfov je oddeľovanie končatín, nepotrebuje si to nechávať vysvetľovať cez vysielačku. Zvýšený výskyt nepriateľov a akčnejšia nátura dali priechod mimoriadne adrenalínovým zážitkom. Keď (ne)chtiac odstrelíte okennú tabuľu, zistíte, že už sa nenosí vymaľovanie miestnosti vnútornosťami, ale po takomto kúsku bude dokonale povysávané. Musíte však stihnúť včas odpáliť núdzový spínač, inak okúsite vákuum na vlastnej koži. Keď vyjdete po prvýkrát von, nebude vás zaujímať, koľko máte ešte kyslíku, ale bude vás prenasledovať nebezpečie z toho, čo sa stane, ak sa zásobník vyprázdni.

Dead Space 2 posilňuje chuť prežiť zdanlivými drobnosťami aj dizajnérskymi pascami ako kužeľ svetla s rozptyplom menším ako laserové ukazovátko, nízka viditeľnosť alebo nekromorfi dobíjajúci sa do centrálnej miestnosti zo všetkých strán. Strach však pociťujete vy a nie je sprostredkovaný treťou osobou, aj napriek tomu, že hra používa 3rd person pohľad. Aj z tohto dôvodu nenadávate Isaacovi, ale svoju neschopnosť adresujete sebe. Paralyzujúca atmosféra vám nedovolí položiť ovládač zo strachu o život, nie z toho, že sa bojíte.

Pamätných momentov ponúka Dead Space 2 ďaleko viac ako strhmhlavý let alebo inšpekcia tlamy nerkromorfa. Od prerodu človeka na monštrum v úplnom úvode je jasné, že krv a oddeľovanie končatín sú len špičkou ľadovca toho, čo si autori predstavujú pod pojmom brutalita pre silné žalúdky. Explodujúce telá, vaky plné slizu, zvratky, čvachtanie mäsa, rozdupávanie hláv, štvrtenie tiel nie sú zďaleka vrcholom nechutnosti, akú predstavuje prechádzka po škôlke, kde neskôr jej zmutovaných malých návštevníkov kosíte po desiatkach. Dead Space 2 neprekračuje pomyselnú hranicu, kedy si poviete "a dosť", ale má k tomu veľmi blízko.