Hry

bez preháňania, každý sa rád zahrá

Hry «« Zobraziť hru

Darksiders

Žáner: Arkáda
Umiestnenie: pc 20 až pc 40
Darksiders je hrou, ktorá je tak trochu iná, zároveň však neskutočne tuctová a neoriginálna. Chvíľu neskutočne baví, pohltí svojou drastickou príťažlivosťou a vzápätí začne mierne nudiť a necháva hráča v náručí chladného stereotypu. Ale napriek negatívne pociťovaným javom počas hrania je jednoznačné to, že Darksiders je titulom, ktorý nesklame.

Po milénia vedú Nebo i Peklo vojnu, ktorá s príchodom ľudstva naberá na obrátkach. Prastará mocnosť zvaná Council sa snaží zabezpečiť rovnováhu medzi troma svetmi hrozbou vypustenia štyroch Jazdcov Apokalypsy. Jeden z nich, War (Vojna) sa stane svedkom apokalyptického stretu démonov a anjelov, pri ktorom ľudstvo nemá absolútne žiadnu šancu. Navyše War po prehratom súboji s mocným démonom prichádza o silu i o svoju česť, keďže jeho misia - udržať na svete rovnováhu - skončila fiaskom. O sto rokov neskôr je preto opäť vyslaný do úplne zničeného sveta, aby sa pokúsil obnoviť svoju predchádzajúcu moc a zistiť, kto za armagedonom stojí. Bude bojovať (ale aj spolupracovať) s démonmi i anjelmi, získa srdcia 4 mocných bytostí, vyskladá starobylý meč zo 7 stratených kúskov, aby v závere nenašiel len spravodlivosť, ale aj svoju pomstu. Príbeh má svoje čaro, keďže občas spolupracujete s oboma stranami, si nikdy nebudete príliš istí, komu môžete veriť a komu nie.

Od Darksiders samozrejme netreba čakať nejaké volenie medzi frakciami a plnenie úloh pre jednu, druhú alebo nebodaj tretiu stranu. Vo svojej podstate je hra lineárnou akčnou sekačkou, podobnou napríklad God Of War. Práve „sekanie“ je základnou ingredienciou nášho guláša. Gigantický meč v rukách Wara vnáša do radov nepriateľov strach a chaos a za jazdcom necháva širokú červenú stopu. Nižší démoni, mýtické bytosti, zombie, gigantický bossovia, anjeli, nebeskí bojovníci – to všetko sa vám postaví a to všetko skončí v malých, rozporcovaných kúskoch na zemi. Súbojový systém z počiatku využíva len rôzne kombinácie jedného tlačidla, neskôr sa však rozšíri o dve sekundárne zbrane, takže likvidácia oponentov dostane úplne iné rozmery. 

Druhou zásadnou prísadou je postupné rozširovanie hernej mechaniky o nové vychytávky. Tým, ako War postupne silnie a obnovuje svoj potenciál jazdca apokalypsy, otvárajú sa mu aj nové možnosti v jednotlivých svetoch. Po získaní démonických krídel zvládne plachtenie medzi plošinkami, prastará rukavica dokáže preboriť zamrznuté steny. Premena v mocného bojovníka Chaosu spraví z už tak silného Wara nezastaviteľný stroj na smrť. Štvorramenný bumerang schopný zamerať sa na viacero nepriateľov a pohltiť prírodné elementy (ohnivá fakľa + bumerang + bomba = uvoľnenie priechodu) ako keby vypadol z hry Dark Sector a i tu funguje rovnako dobre ako trochu neprávom zabudnutej akčnej strieľačke. Navyše, tieto „kozmetické“ zmeny sú striedané naozaj zaujímavými doplnkami.