Hry

bez preháňania, každý sa rád zahrá

Hry «« Zobraziť hru

Crysis

Žáner: Akcia
Umiestnenie: pc 20 až pc 40
Celkovo je Crysis hra na vysokej úrovni a to po každej stránke. Spojenie hrateľnosti a grafiky je jedinečné a dopĺňané rovnako kvalitnou zvukovou stránkou. Možno niekoho mierne sklame koniec, ale hra je plánovaná ako trilógia a z toho pohľadu sa končí práve tam, kde by logicky mala (aj keď za starých časov by sa celá trilógia dĺžkou vošla do jednej hry). V jednotke sa skončil prieskum a v dvojke teraz môžeme čakať začiatok vojny. Len trocha škoda, že si tú vojnu užijeme najskôr až o rok. V každom prípade Crytek splnil svoje poslanie, prekonal svoju prvotinu a ponúka ešte viac.

Nemecká firma Crytek doteraz nevyprodukovala veľa titulov, konkrétne ním bol len jeden, ale poriadne úspešný. Bol ním Far Cry, hra postavená pôvodne na technologickom deme X-Isle, ktoré spravili pre Nvidiu. Far Cry bol založený na grafike a napriek tomu, že vtedy ešte nikto od neznámej novej firmy nečakal nejaké zázraky v hrateľnosti, stali sa a hra zabodovala aj po hernej stránke. Ukázala obrovské exotické lokácie, voliteľné prístupy k cieľom misií a ponúkla dostatok zábavy. Mala síce pár nedostatkov v nedoladenej obtiažnosti a slabšom multiplayeri, ale pre začiatok to bol veľmi sľubný nástup. Následne sme od firmy netrpezlivo očakávali Far Cry 2, ale vzhľadom na odstúpenie od ďalšej spolupráce s Ubisoftom sa situácia zmenila a Crytek začal pracovať na novom titule a tým bol Crysis.

Crysis bol rovnako ako Far Cry teasovaný grafikou a to zrejme tou najlepšou grafikou, aká je s aktuálnym hardvérom možná. Tentoraz ku grafike pridali aj aplikovanú fyziku a niekoľko ďalších noviniek, ktoré z hry robia viac ako obyčajnú FPS akciu. Konkrétne sú nimi nanooblek a modifikácia zbraní. Obe funkcie posúvajú hru vo svojom žánri ďalej a umožňujú jedinečné kombinácie a rozmanité možnosti na bojisku. Možnosti boja idú ruku v ruke s AI, ktorú autori oproti Far Cry vylepšili, ale v tomto ohľade treba povedať, že stále nie je dokonalá. V každom prípade, pozitív je veľmi veľa a môžeme hneď zhodnotiť, že nasledovník Far Cry nesklamal.

Príbehom vás Crysis znovu zavedie na tropický ostrov, ale oproti Far Cry sa už situácia zmení, už nie ste obyčajný nezainteresovaný človek v nesprávnom čase na nesprávnom mieste, ale vojak špeciálnej jednotky, ktorý ide spolu so svojím tímom na zásah proti kórejským jednotkám zadržujúcich amerických archeológov. Situácia je vyhrotená a nepreskúmaná. Armáda nevie, čo sa deje, ale veľká koncentrácia nepriateľských vojsk naznačuje na niečo záhadného a rovnako aj vaše prvé zážitky na ostrove poukazujú na udalosti mimo bežného chápania. Ale je rok 2020, možné je už všetko. Dokonca aj samotný štýl boja sa zmenil. Vy so svojou jednotkou máte najmodernejšie nanoobleky a po prvých zážitkoch so zamrznutou krajinou si pomyslíte, že Kórejci vymysleli niečo nové, niečo, čo vás ohrozuje a postupne zabíja. Preto aktivujete svoj nanooblek a vydávate sa na cestu džungľou s primárnym cieľom - zachrániť členov archeologického tímu a sekundárnym cieľom - zistiť, čo sa tu vlastne deje.